WIELKI POST 2017 - TEKST KATECHETYCZNY - parafia bałoszyce

WIELKI POST 2017 - TEKST KATECHETYCZNY

Rok 2017
Środą Popielcową Kościół Katolicki rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowania do Wielkanocy, która w tym roku przypada 16 kwietnia. Wielkanoc jest liturgicznym przeżyciem największego wydarzenia chrześcijańskiego – Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem i umarł dla zbawienia wszystkich ludzi.
Wielki Post to czas intensywnego życia duchowego, zerwanie z grzechem i nawrócenie do Boga, to czas pokuty i walki z własnymi słabościami.

1. Środa Popielcowa ( w tym roku przypada 1 marca 2017 r ):
- podczas Mszy św. kapłan posypuje głowy wiernych popiołem i wypowiada słowa „Nawróć się i uwierz w Ewangelię” lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

2. Szczególne nabożeństwa w Wielkim Poście to:
a) DROGA KRZYŻOWA ( w piątki ), wspominamy czas sądu nad Jezusem, drogi jaką szedł z Krzyżem na Golgotę i jego śmierć na Krzyżu.
b) GORZKIE ŻALE ( w niedziele ), to pieśni żałobne upamiętniające kolejne etapy męki i śmierci Jezusa.
c) REKOLEKCJE dni modlitwy oraz Mszy św. na których są głoszone kazania, które mają pomóc przygotować się do sakramentu pokuty i przeżycia w łasce okresu Świąt.
d) WIELKI TYDZIEŃ :
- zaczyna się od NIEDZIELI PALMOWEJ na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy ( tego dnia święcimy w Kościołach PALMY )
- WIELKI CZWARTEK przypomnienie OSTATNIEJ WIECZERZY Jezusa z Apostołami. W wielu Kościołach odbywa się obrzęd obmywania nóg wiernym przez księdza, co również czynią Biskupi w Katedrach. Po Mszy św. następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do CIEMNICY.
- WIELKI PIĄTEK jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana Msza św. Odbywa się nabożeństwo ADORACJI KRZYŻA, po którym Najświętszy Sakrament jest przenoszony do GROBU PAŃSKIEGO.
- WIELKA SOBOTA czas tradycyjnej „ŚWIĘCONKI” czyli święcenia pokarmów: chleba, wędlin, pisanek, soli, pieprzu i wielkanocnego baranka. Wieczorem odprawiana jest WIGILIA PASCHALNA a w Kościołach rozbrzmiewa radosne: ALLELUJA.
- WIELKANOCNA NIEDZIELA o świcie odprawiana jest Msza św. nazywana REZUREKCJĄ. Jest Ona poprzedzona procesją, podczas której obwieszcza się światu Dobrą Nowinę. Zaczyna się czas radości ze zwycięstwa Jezusa nad szatanem i śmiercią.