Program duszpasterski - parafia bałoszyce

Program duszpasterski

Rok 2020

Program duszpasterski diecezji elbląskiej 2020.

Kościół partykularny elbląski jest częścią Kościoła w Polsce. Diecezja elbląska należy do warmińskiej prowincji kościelnej. Biskup diecezjalny i pomocniczy uczestniczą w pracach Konferencji Episkopatu Polski. Stąd też diecezja elbląska współuczestniczy w dużym projekcie ogólnopolskim jakim jest wspólny program duszpasterski na rok 2020.
  Zasadniczym tematem pracy duszpasterskiej w nowym roku kościelnym jest tajemnica Eucharystii, eksponowana przede wszystkim jako prawda wiary.

ZADANIA
1. Przygotowanie do pierwszej Komunii św. toczy się w cyklu dwuletnim:
- obejmuje krótkie spotkania dla zapoznania się i nawiązania kontaktu z rodzicami i dziećmi
- formuła  spotkań: wrzesień, październik, listopad, grudzień, kwiecień, maj;
- nauka modlitwy, śpiewu, poruszania się w kościele, sprawy administracyjne .

2. W parafiach potrzebni są nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św., aby lepiej sprostać zadaniu zanoszenia Eucharystii do chorych i starszych.

3. Procesja Bożego Ciała: unowocześnienie sztandarów, chorągwi, feretronów eucharystycznych. Chodzi o użycie współczesnych znaków i symboli, które przemówią bardziej do średniego i młodego pokolenia wierzących. Chorągwie kościelne powinny być dziś lżejsze. Trzeba korzystać ze współczesnych rozwiązań i wzorców [lekkie przenośne proporce, flagi reklamowe typu winder beach, banery].

4. Ważnym katolickim zwyczajem jest modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem. Każda parafia powinna określić czas stałej adoracji eucharystycznej.

5. Warsztaty muzyczne poświęcone zostaną pieśniom o Eucharystii.

6. Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania w diecezji elbląskiej trwa dwa lata. Rozpoczyna się po zakończeniu szkoły podstawowej. Organizujemy co najmniej 8 spotkań w ciągu roku. Uświadamiamy sobie, że Bierzmowanie:
- nie jest zakończeniem formacji religijnej,
- nie jest maturą z religii,
- otwiera drogi życia chrześcijańskiego,
- pomaga uczestniczyć we wspólnotach i ruchach religijnych.

7. Od 1 czerwca 2020 r. będzie obwiązywać nowy wzór protokołu kanonicznego badania narzeczonych.

Jacek Jezierski – Biskup Elbląski
                                                                      Elbląg, dn. 1 grudnia 2019